Strona główna Zaloguj O firmie Kontakt ABC Budowania Planowanie i użytkowanie Biblioteka wiedzy Usługi w budownictwie ibud EKO Wyceny Kupię Sprzedam Nieruchomości Projekty
Ściana nośna SILKA
INNE PRODUKTY TEGO PRODUCENTA
ROZWIĄZANIE EKONOMICZNE
Propozycja:

SILKA E18A - blok akustyczny o szerokości 18cm

Bloki SILKA charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością oraz trwałością. Pozwala to na wznoszenie ścian o niewielkiej grubości, zdolnych do przenoszenia bardzo dużych obciążeń. Takie rozwiązanie pozwala na wygenerowanie większej powierzchni użytkowej budynku.

Blok SILKA E18A

Poszukując optymalnych rozwiązań ściennych Xella Polska zaprojektowała nowy typ bloków SILKA E18A. Blok ten o szerokości 18,0 cm pozbawiony jest jakichkolwiek otworów i drążeń, które mogłyby pogarszać izolacyjność akustyczną. Badania laboratoryjne potwierdziły doskonałe parametry takiego rozwiązania. Otrzymano produkt, który przy szerokości 18,0 cm spełnia wymagania stawiane ścianom rozdzielającym mieszkania w budownictwie wielorodzinnym R’A1 ≥ 50 dB.

Materiał SILKASILKA to jeden z najzdrowszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Naturalne surowce – piasek, wapno i woda, sprawiają, że bloki SILKA charakteryzują się bardzo małą promieniotwórczością naturalną.

Zalety:

Izolacyjność akustyczna  R’A1 ≥ 50 dB przy szerokości 18cm
Bloczek ten spełnia wymagania stawiane ścianom rozdzielającym mieszkania w budynkach wielorodzinnych. To powoduje, że wnętrza budynków z bloków SILKA są ciche i przyjazne. 

Pojemność cieplna
Wysoka gęstość bloków wapiennopiaskowych SILKA sprawia, że jest to materiał o dużej pojemności cieplnej. Dzięki temu w upalne dni ściany SILKA są w stanie zakumulować ogromną ilość ciepła, którą oddają nocą, kiedy jest chłodniej. 

Trwałość
Bloki wapienno-piaskowe SILKA to doskonały materiał do wznoszenia wszelkiego rodzaju obiektów narażonych na ostre oddziaływanie klimatu i otoczenia. Bardzo mała nasiąkliwość sprawia, że bloki SILKA to materiał o doskonałej mrozoodporności. Wysoka trwałość bloków SILKA sprawia, że wznoszone z nich ściany można docelowo pozostawić nieotynkowane bez obaw o stan elewacji.

Bezpieczeństwo pożarowe
Bloki SILKA są materiałem niepalnym (klasa A1) oraz ognioodpornym. Dzięki temu, ściany z bloków SILKA stanowią doskonałe zabezpieczenie przeciwpożarowe pomieszczeń. 

ROZWIĄZANIE IDEALNE
Propozycja:

SILKA E24 - blok o szerokości 24cm

SILKA E18

System Silka E

Silka E to pierwszy system murowania z bezpiecznymi kanałami elektrycznymi.
Silka E tworzy prosty, logiczny i kompletny system umożliwiający szybkie i oszczędne wznoszenie każdego typu obiektu.

Materiał SILKASILKA to jeden z najzdrowszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Naturalne surowce – piasek, wapno i woda, sprawiają, że bloki SILKA charakteryzują się bardzo małą promieniotwórczością naturalną.

 

 

 

 

Zalety:

E - jak elektryczne bezpieczeństwo.

Instalacje elektryczne na ścianie z SILKI
Pierwszy system z bezpiecznymi kanałami elektrycznymi.
Tylko Silka E posiada rozmieszczone modularnie co 16,7 cm wewnętrzne kanały elektryczne, umożliwiające instalatorom prowadzenie wiązki instalacji w pionach bez konieczności bruzdowania ściany. Przebieg kanałów jest łatwy do ustalenia dzięki specjalnym znacznikom zamarkowanym prostą linią na powierzchni bloczków. Pozostaje tylko "zgrać" linie z sobą i nawiercić otwór w miejscu gniazda wtykowego...

Ochrona instalacji przed uszkodzeniem
Instalacja jest całkowicie bezpieczna, gdyż wiązki przewodów umieszczane są w otworach o średnicy 4 cm w niezwykle odpornym materiale, jakim jest Silka E (wytrzymałość do 30MPa). Przebieg instalacji jest łatwy do ustalenia w razie konieczności wymiany. Wiercenie otworów w ścianie jest zatem również całkowicie bezpieczne.

Koniec z kłopotliwym i pracochłonnym bruzdowaniem
W przeszłości instalatorzy narzekali na trudności z wykonaniem w ścianach bruzd pod instalacje elektryczne. Czynności te wymagały często użycia drogich narzędzi (specjalne bruzdownice z diamentowymi ostrzami) i były pracochłonne. Taka ściana wymagała zastosowania tynku o odpowiedniej grubości. Teraz w całym pionie wystarczy nawiercić otwór na gniazdo wtykowe. Całą ścianę natomiast można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym o grubości 5 mm, wykorzystując znakomite parametry Silki w zakresie dokładności wymiarowej (+/- 1 mm).

E - jak ergonomia.

Prowadzenie instalacji elektrycznych w bloczkach SILKA E

Innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne bloków Silka E pozwolą zaoszczędzić czas murarzom:
- poręczne pochwyty ułatwiają przenoszenie i układanie bloczków w warstwie. Pochwyty są tak rozmieszczone (naprzemiennie - jeden u góry, drugi z dołu), aby umożliwić szybkie i łatwe umieszczenie bloczka w warstwie. Środek ciężkości bloczka znajduje się zawsze pośrodku odległości między jednym a drugim pochwytem. Bloczek nie "przeważa" w żadną stronę, a murarz mniej się męczy. Kieszeń pochwytu jest tak umieszczona, aby w momencie dostawiania do sąsiedniego bloczka w warstwie palce murarza były zabezpieczone przed uderzeniem.
- odwracalny pióro-wpust eliminuje możliwość pomyłki w murowaniu. System piór i wpustów został tak pomyślany, aby uniemożliwić przypadkowe, nieprawidłowe połączenie. Z jakiejkolwiek strony by nie chwycić bloczka, zawsze pióro ułoży się naprzeciw odpowiedniego wpustu.
- ciężar bloczków zgodny z normami Unii Europejskiej. Dzięki bogatej rzeźbie drążeń najcięższy bloczek waży zaledwie 23,5 kg - znacznie poniżej dopuszczalnej w Unii Europejskiej normy dla elementu przeznaczonego do ręcznej operacji (25 kg).

INSTRUKCJA MONTAŻU

Pierwsza warstwa z SILKI

Dokładność ułożenia pierwszej warstwy bloków wapienno-piaskowych SILKA ma ogromny wpływ na dokładność wykonania całego budynku.

Bloki pierwszej warstwy murujemy na zaprawie cementowej, w której stosunek cementu do piasku wynosi 1:3. Zwykła zaprawa ma za zadanie zniwelować ewentualne odchylenia fundamentów. Zaprawę nanosimy zwykłą kielnią.

Pierwszą warstwę murujemy z bloków wyrównawczych SILKA EQ lub z bloków podstawowych SILKA E lub SILKA E-S o szerokości dobranej do szerokości ściany.

Pierwsza warstwa z SILKI

Murowanie ścian zewnętrznych zaczynamy od ustawienia pojedynczych bloków w narożnikach ścian.

Ustawienie narożników

Po ustawieniu bloku SILKA sprawdzamy poziomnicą jego poziome i pionowe ustawienie. Ewentualnie korygujemy gumowym młotkiem. 

Korygujemy ustawienie bloczka

Dokładne wypoziomowanie narożników pierwszej warstwy sprawdzamy za pomocą poziomnicy wężowej, zwanej "szlaufwagą". Wypoziomowanie narożników możemy również sprawdzić za pomocą niwelatora.

Wypoziomowanie narożników

Następnie, między ustabilizowanymi narożnikami ścian, rozciągamy sznurek murarski i uzupełniamy warstwę. Rozciągnięty sznurek ułatwia nam kontrolę poziomego ułożenia bloków SILKA w warstwie.

Układanie kolejnych bloków SILKA

Długość ścian często nie jest wielokrotnością długości bloków SILKA. Możemy wówczas wykorzystać bloki połówkowe, dzięki którym nie musimy docinać bloków.

Wykorzystanie bloku SILKA 1/2E 


Jeśli jednak długość ściany wymusza zastosowanie bloków i innej długości musimy wówczas bloki dociąć. Do cięcia bloków SILKA wykorzystuje się najczęściej szlifierkę kątową z tarczą diamentową. Do cięcia bloków SILKA można również stosować piły stołowe, elektronarzędzia oraz gilotyny. 

W miejscach, gdzie bloki nie łączą się na pióro-wpust, np. tam gdzie wmurowujemy docięty blok, należy wykonać spoinę pionową

Kolejne warstwy z bloków SILKA

Do układania kolejnych warstw muru można przystąpić po związaniu zaprawy cementowej, czyli po ok. 1-2 godzinach od ułożenia pierwszej warstwy. Kolejne warstwy murujemy na zaprawę do cienkich spoin (zwaną popularnie "klejową"), to zasługa dużej dokładności wykonania bloków SILKA. System pióro-wpust umożliwia układanie zaprawy tylko w spoinie poziomej.

Przed przystąpieniem do murowania trzeba przygotować zaprawę do cienkich spoin SILKA YTONG. W tym celu zawartość worka wsypujemy do pojemnika z wodą, w proporcjach podanych na opakowaniu i dokładnie mieszamy przy pomocy zamontowanego do wiertarki wolnoobrotowej mieszadła. Do tak przygotowanej zaprawy nie wolno już dodawać wody ani dosypywać mieszanki. Jeśli zaprawa zgęstnieje można ją jedynie ponownie wymieszać.

Kolejne warstwy 

Gotową zaprawę SILKA YTONG nakładamy na bloki za pomocą dozownika lub kielni o szerokości równej szerokości bloków. Wtedy zaprawa będzie rozprowadzona równomiernie na powierzchni bloków.

Dozownikiem nanosimy zaprawę na długość nie większą niż około 4 m. Zapobiegnie to jej nadmiernemu wysychaniu.

Kolejne warstwy - nanoszenie zaprawy za pomocą dozownika

Murowanie kolejnych warstw muru rozpoczynamy od narożników.

Wyrównanie bloków SILKA

Każdy wmurowany blok wymaga właściwego ułożenia. Po ułożeniu narożników rozciągamy sznurek murarski i uzupełniamy warstwę.

Murując kolejne warstwy należy pamiętać o przesunięciu spoin pionowych w stosunku do poprzedniej warstwy. W murach gdzie wykorzystujemy wewnętrzne kanały elektryczne, spoiny pionowe muszą mijać się dokładnie w połowie bloków, co 166 mm. Taki sposób murowania ułatwiają znaczniki kanałów na bocznych powierzhniach bloków.

Przesunięcie spoin i kanały elektryczne

Tam gdzie nie zachodzi potrzeba wykorzystania kanałów elektrycznych, przy układaniu kolejnych warstw muru spoiny pionowe muszą się mijać o co najmniej 80 mm.

Narożniki

System SILKA E został zaprojektowany z myślą o ułatwieniu prowadzenia instalacji elektrycznych w ścianach. Aby skorzystać z tej możliwości, łączenie ścian w narożnikach budynków może być wykonane na dwa sposoby:
- poprzez połączenie na dotyk (z łącznikami metalowymi) 

Ściana z SILKI narożnik wykonany na dotyk

Murowanie narożnika zaczynamy od bloku podstawowego, który poziomujemy i ewentualnie korygujemy. 

Łączenie ścian w narożu na dotyk krok 1

Murowanie ściany prostopadłej zaczynamy od bloku połówkowego SILKA ½E, wypełniając zaprawą spoinę pionową pomiędzy blokami. 

Łączenie ścian w narożu na dotyk krok 2

W styku pomiędzy ścianami układamy łączniki metalowe – kotwy LP 30. 

Łączenie ścian w narożu na dotyk kotwy Łączenie ścian w narożu na dotyk krok 3

Kolejną warstwę ściany murujemy w odwrotnej kolejności, tzn. murowanie zaczynamy od bloku połówkowego SILKA ½E, a ścianę prostopadłą od bloku podstawowego. 

Łączenie ścian w narożu na dotyk krok 4


- poprzez wiązanie murarskie.

Łączenie ścian w narożu za pomocą przewiązania - SILKA E24 Łączenie ścian w narożu za pomocą przewiązania - SILKA E18

Wykonanie narożnika przez przewiązanie murarskie wymaga zastosowania bloków SILKA E24/7. 

Murowanie narożnika rozpoczynamy od bloku podstawowego SILKA E24, który poziomujemy i ewentualnie korygujemy. 

Łączenie ścian w narożu na przewiązkę krok 1

Za blokiem podstawowym osadzamy blok pomocniczy SILKA E24/7, wypełniając zaprawą również spoinę pionową. 

Łączenie ścian w narożu na przewiązkę krok 2

Kolejne bloki w warstwie to bloki podstawowe. 

Łączenie ścian w narożu na przewiązkę krok 3

Ścianę prostopadłą murujemy typowo, zaczynając od bloku podstawowego. 

Łączenie ścian w narożu na przewiązkę krok 4

W kolejnej warstwie bloki umieszczamy w odwrotnej kolejności. Zaczynamy od ściany „prostopadłej”, umieszczając pierwszy blok podstawowy, a za nim blok pomocniczy SILKA E24/7. 

Łączenie ścian w narożu na przewiązkę krok 5

Taki sposób murowania narożników ścian powoduje, że kanały elektryczne są dokładnie ze sobą zgrane. Ściana jest wówczas przygotowana do montażu instalacji elektrycznych.

Łączenie ścian w narożu na przewiązkę krok 6

 

Kontakt z instruktorem lub przedstawicielem Xella


Zalecenia wykonawcze SILKA


PARAMETRY TECHNICZNE

Cennik hurtowy produktów SILKA i Ytong - pdf 

Projektowanie ścian z SILKI - pdf 

Karta techniczna SILKA E18A


Karta techniczna SILKA E24


Karta techniczna SILKA E18


Wymiary bloczków silikatowych


LINK DO KATALOGU